Nissan Juke Hybrid 2024 Gebruikershandleiding

8.27. Electronic Stability Programme (ESP) (indien aanwezig)

Wanneer u accelereert, op een glad wegdek rijdt of plotseling een obstakel op de weg probeert te ontwijken, kan de auto gaan zwenken of slippen. Het Electronic Stability Programme (ESP - Elektronische stabiliteitsregeling) controleert continu het stuur- en remgedrag van de bestuurder en vergelijkt de door de bestuurder beoogde snelheid en rijrichting. Het systeem past de wielremdruk en het motorkoppel aan om de stabiliteit van de auto te helpen verbeteren.

  • Terwijl het ESP-systeem in werking is, brandt het controlelampje voor wielslip image in de combinatiemeter.

  • Als alleen het tractiecontrolesysteem (TCS) in the ESP-systeem werkt, brandt het controlelampje voor wielslip image ook in het instrumentenpaneel

  • Als het controlelampje voor wielslip image knippert, is de weg glad. Rijd extra voorzichtig. Zie

    .
  • Controlelampje

    Als er een storing optreedt in het systeem, gaat het slipcontrolelampje image in het instrumentenpaneel branden.

    Zolang als deze controlelampjes branden, is de tractieregelingsfunctie geannuleerd.

Het ESP-systeem maakt gebruik van het Active Brake Limited Slip-systeem (ABLS) om de grip van de auto te verbeteren. Het Active Brake Limited Slip-systeem (ABLS) treedt in werking wanneer een van de aandrijfwielen doorslipt op glad wegdek. Het Active Brake Limited Slip-systeem (ABLS) past vervolgens automatisch de remmen toe op de spinnende wielen en brengt vermogen over op de wielen met de beste grip.

Als u de auto gebruikt terwijl het ESP-systeem is uitgeschakeld, zullen alle ESP- en TCS-functies worden uitgeschakeld. Bij uitgeschakeld ESP-systeem zullen het Active Brake Limited Slip-systeem (ABLS) en het ABS-systeem wel ingeschakeld blijven. Als het Active Brake Limited Slip (ABLS) systeem is geactiveerd, gaat image controlelampje voor wielslip knipperen en kunt u een metaalachtig geluid horen of een trilling in het rempedaal voelen. Dit is normaal en betekent niet dat er een storing in het systeem is.

Fade Brake Support (FDS) (indien aanwezig) is een aanvulling op het ESP-systeem en beperkt de remafstand tijdens het remmen wanneer de remmen heet worden, daarnaast biedt het extra veiligheid wanneer u heuvelafwaarts rijdt en vaak moet remmen.

Terwijl het ESP-systeem in werking is, kunt u een trilling voelen in het rempedaal en geluid of trillingen horen die komen uit de motorkap. Dit is normaal en geeft aan dat het ESP-systeem correct werkt.

De ESP-computer heeft een ingebouwde diagnostische functie die het systeem test elke keer dat de motor wordt gestart en de auto langzaam naar voren of achteren rijdt. Tijdens deze zelfdiagnose is er soms een metaalachtig geluid te horen en/of zijn er trillingen voelbaar in het rempedaal. Dit is normaal en duidt niet op een storing.

image
  • Het ESP-systeem is bedoeld om de rijstabiliteit te verbeteren, maar het voorkomt geen ongelukken als gevolg van plotselinge stuurmanoeuvres of door een onzorgvuldige of gevaarlijke rijstijl. Matig uw rijsnelheid en wees vooral voorzichtig wanneer u rijdt en bochten neemt op glad wegdek. Rijd altijd voorzichtig.

  • Als aan de motor gerelateerde onderdelen zoals een geluiddemper niet tot de standaarduitvoering behoren of in zeer slechte conditie verkeren, kan het controlelampje voor wielslip gaan branden. image gaan branden.

  • Als onderdelen van het remsysteem, zoals remblokken, remschijven en remblokhouders geen standaard onderdelen zijn of extreem versleten zijn, werkt het ESP-systeem wellicht niet goed, en kan het controlelampje voor wielslip gaan branden. image gaan branden.

  • Als onderdelen van het hybridesysteem niet de door NISSAN aanbevolen onderdelen zijn of zeer versleten zijn, kan het slipcontrolelampje image gaan branden.

  • Breng geen wijzigingen aan in de wielophanging van de auto. Als onderdelen van de wielophanging, zoals schokdempers, veerpoten, schroefveren, stabilisatoren, lagerbussen en wielen niet door NISSAN zijn goedgekeurd of extreem versleten zijn, zal het ESP-systeem wellicht niet goed werken. Dit kan de rijeigenschappen van de auto nadelig beïnvloeden en het slipcontrolelampje image gaan branden.

  • Wanneer u op buitengewoon schuine hellingen rijdt, zoals in hellende bochten, werkt het ESP-systeem wellicht niet goed en kan het slipcontrolelampje image gaan branden. Ga niet rijden op dit soort wegen. Als het ESP OFF-controlelampje image gaat branden na het rijden op buitengewone oppervlakken rijdt. Start de motor opnieuw op het ESP-systeem te resetten.

  • Als andere dan de aanbevolen wielen of banden worden gebruikt, werkt het ESP-systeem wellicht niet goed en kan het slipcontrolelampje image gaan branden.

  • Het ESP-systeem is op een besneeuwde weg geen vervanger voor winterbanden of sneeuwkettingen.

image
  • Laat het ESP-systeem onder normale rij-omstandigheden aan. In de volgende gevallen kan het echter beter zijn het EPS-systeem uit te schakelen en de wielen te laten slippen:

    • tijdens het rijden door diepe sneeuw of modder

    • tijdens het lostrekken van een voertuig uit de sneeuw

    • tijdens het rijden met sneeuwkettingen

  • Als het ESP-systeem uitgeschakeld is, rijd dan voorzichtig met matige snelheid. Als de omstandigheden het toelaten, moet ESP opnieuw worden ingeschakeld.

Hoofdonderwerp: